Bulgaaria 2022

 

Sofias kohal kus NDK pargis asub nüüd lõvi oli veel 2017 aastal 35 meetri kõrgune monumentaalskulptuur "1300 aastat Bulgaariat", mis oli rajatud sotsialistliku süsteemi auks. Pärast monumendi lammutamist toodi tagasi sellel kohal varem asunud lõvi kuju mille ees vapil on Vene Türgi sõja esialgse rahu sõlmimise paigas San Stefanoses määratud Suur Bulgaaria piirid, mida hiljem on siis teistele riikidele ära andmistega tänapäevaseks kohendatud. Lõvi on ainuke säilinud osa 1934 aastal rajatud I Sofia jalaväerügemendi ja kuuenda Turnovi jalaväerügemendi sõdurite memoriaalansamblist. Sofia uudistamiseks jäi meil logistiliselt terve viimane reisipäev.


1999. aastal rajatud ja pühitsetud monument on Bulgaaria totalitaarse kommunismi ohvrite mälestuseks. Keskseks osaks on õigeusu kirik. 


Selle ette mustale graniidist seinale on kirjutatud aastatel 1944–1989 enam kui 7500 kommunistlike võimude ohvri nimed. Munakividest kerkib välja sümboolne rist. 2002. aastal kuulutas Bulgaaria õigeusu kirik kõik Bulgaaria kommunismi ohvrid märtriteks ja pühadeks märtriteks.


Mälestusmärk glagolitsale mis on vanim teadaolev slaavi tähestik.


Tükike Berliini müürist.


Endine tehiskosk ja jõgi NDK pargis


Edasi pildid Rahvusliku Kultuuripalee NDK fuajeest ja selle taga asuvast Vitoška mäetipust ning pargis domineerivast basseinide ja purskkaevude ansamblist.


Rahvuslik Kultuuripalee (lühend НДК) on konverentsi- ja näitusekeskus Sofias. See on suurim omataoline Kagu-Euroopas. Avati 1981. aastal Bulgaaria riigi 1300. aastapäeva auks.


 Vitoška mäetipp


Vaade hotelli aknast
Metroojaama "Euroopa Liit" lähedal olevad tuulutustorud


Orfeuse skulptuur Sofia lennujaama metroo sissepääsul


Lõunasöök Fly baaris Druzhba


Baar Samokovi hotelli fuajees
Vaade bussiaknast mägedele
Gondli lõppjaam sprindi stardis

Vaade Borovetsi hotellile mäe otsast

Musala on mäetipp Rila mägedes, Bulgaaria kõrgeim koht.
Ühtlasi on ta Balkani poolsaare ja kogu Ida-Euroopa kõrgeim tipp. 
Musala kõrgus merepinnast on 2925 m. Mäe suhteline kõrgus on 2473 m. 
1949–1962 oli mäe nimi Stalin.
Musala mäe meteoroloogia jaam
Vaade Musalale
Suusatõstuk orus jõe kaldal
Vaade Rila mägedele

Köistee ehitas Prantsuse firma "POMA" (veebileht) ja see avati 19. detsembril 1980. Alumine jaam asub 1315 m kõrgusel. Borovetsis, Samokovi hotelli vastas ja ülemine jaam on 2369 m Yastrebetzi mäe tipus. Liinil on 170  kabiini, mis kaaluvad tühjalt 320 kg. Keskjaamas toimub köieliini vahetus, nii et reisijad ei välju kabiinist. Köistee kogupikkus on 4827 meetrit, mille esimene osa on 2590 meetrit ja teine 2237 meetrit pikk. Lift tõuseb 1054 kõrgusmeetrit  ja selle võimekus on 1200 inimest tunnis. Reis kestab ca 23 min. projekteerimiskiirusel 4 m/s.
2m vastuvõtjad stardiootel

Silt 2m stardis soendusalas. "TÄHELEPANU!!!
HOIATUS, PIIRKONNAS TOIMUB JAHT!  "RILA" JAHITIIR
Vaade hotelli aknast sprindi metsale ja Rila mägedele


Kommentaare ei ole: